LOHUSA ŞEKERİ(kızamık şekeri,kızılcık şekeri)

Kg

-

+

20,00 TL
Havale ile
:
19,60 TL
Ürünle İlgili Öne Çıkan Kampanyalar

{{CMP.TITLE}}

{{CMP.DESCRIPTION}}

 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar (0)
 • Lohusa şekeri, kızılcık şekeri, kızamık şekeri yada lohusa şerbeti şekeri

  İçerisinde doğal boya, tarçın, zencefil, pancar şekeri ve karanfil gibi baharatları olan bir şekerdir. Tarihi Osmanlı zamanına dayanan bu şekerden yapılan lohusa şerbeti, doğum sonrası doğum yapılan eve gelen misafirlere ikram edilirdi. Ayrıca doğum yapan ev tarafından yapılan şerbet komşulara ve akrabalara dağıtılırmış. Çocuk erkek olmuşsa, içinde lohusa şerbeti olan sürahiye mavi tülbent, kız olmuşsa kırmızı tülbent bağlanırmış. Ayrıca lohusa şerbetinin faydaları arasında, anne sütünü arttırması, anne sütüne güzel bir koku vermesi sayılmıştır.

  Aynı zamanda mevlüt ve özel günlerde, Ramazan aylarında teravihlerden sonra bu şerbeti dağıtmak bir gelenekti. Yine eski zamanlarda görücü usulü gelen erkek evine, kız evi tarafından kızamık şekerinden yapılan kızamık şerbeti ikram edildiği bilinmektedir.

  Kızamık şekeri olarak da bilinmesinin nedeni eski zamanlar bu şekerden yapılan şerbetin kızamık hastalarına iyi geldiği inancıdır. Burada kızamık hastalığına olan etkisi bu şerbetin içildikten sonra su isteğini arttırması ve içen kişinin suyu daha fazla tüketme isteği ile açıklanmaktadır. Bunun dışında zatürre hastalığına karşı da kullanıldığı bilinmektedir.
  Kızamık şekeri, adından da anlaşılabileceği gibi günümüzde de eski zamanlarda olduğu gibi kızamık hastalıklarının giderilmesinde kullanılmaktadır. Bu şeker kızamık hastalığı için kullanılacaksa genellikle bazı küçük işlemlerden geçirilmesi gerekmektedir. Özellikle kızamık şekeri şerbet haline getirilmeden kullanılmamaktadır. Bunun bilinerek kullanılması, faydaların artmasını sağlayacaktır.
  Eminönü şeker dükkânlarının tarihi, yaklaşık üç asır öncesine dayanıyor. Şekerlemenin kültürümüzdeki yeri de oldukça eskiye uzanıyor.

  Özellikle bayramlarda misafire şekerleme ikram etmek bir Osmanlı geleneği olarak biliniyor.

  Türkiye’nin en eski şeker imalatçıları ise Eminönü’nde hala üretime devam ediyor. Bir asırdan uzun süredir faaliyet gösteren İtimat Şekercilik lokum, helva, mevlüt

  şekeri gibi farklı çeşitte ürünleri bulmak mevcut. 

  Adresimizden satışa açtığımız ürünler eminönünden siparişe göre hazırlanıp iletilicektir.

  250 gr. çekilmiş kahve (1).jpg (147 KB)

Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.